Logo

Jaroslav Mrázek Agentura MKM

Životopis

„Hudebník si improvizace nevymýšlí, ale pokorně posluchačům zprostředkovává to, čím je jeho duše plná“ – to jsou slova v současnosti nejlepšího českého improvizátora Jaroslava Vodrážky, skladatele, varhaníka a pedagoga.

Profesor Jaroslav Vodrážka se narodil ve Sv.Martině na Slovensku. Po slovenské matce, která byla výbornou klavíristkou, zdědil hudební nadání a po otci, českém akademickém malíři, zdědil schopnost okamžitého celistvého uměleckého vyjadřování.

V r.1938 se spolu s rodiči přestěhoval do Prahy, kde také vystudoval konzervatoř a Akademii múzických umění v oboru hra na varhany. Po studiích pedagogicky působil na Konzervatoři Praha a AMU Praha – své zkušenosti ve hře na varhany, improvizaci a interpretaci gregoriánského chorálu předával většině současných významných varhaníků v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Mnoho studentů za ním přicházelo i z ciziny.

Nejvíc se prof.Jaroslav Vodrážka proslavil svou koncertní činností improvizátora. Koncertoval v mnoha zemích Evropy na nejrůznějších nástrojích a také nahrál velké množství varhanních nahrávek, zvláště improvizací, v domácích i zahraničních rozhlasových studiích, na gramofonové desky a CD. Skladatelsky se věnuje převážně duchovní hudbě.

Diskografie

Verbum Patris

Jaroslav Vodrážka
Komunita sester kláštera
Mnišek Kazatelského řádu

Karmelitánské nakladatelství
2005

Volání Královny nebes

Václav Hálek
Pavla Kšicová - alt
Jan Kvapil - housle, viola
Josef Kšica - varhanní pozitiv a hosté
Jaroslav Vodrážka - varhanní improvizace

Rosa, 2001

Únětické varhany

Gregoriánský ch.
Únětické varhany - obal cd
Jaroslav Vodrážka - varhany
Christina Kluge - sopran
Jaroslav Mrázek - tenor
Vladimír Vytiska - bas
Josef Turchich - varhany

Karmelitánské nakladatelství, 2002

Tobě, Bože, díky

Improvizace vokální skladby
Tobě, Bože, díky - obal cd
Christina Kluge - sopran
Jaroslav Mrázek - tenor
Jaroslav Vodrážka - varhany

Karmelitánské nakladatelství, 2002

MP3

Jaroslav Vodrážka